Badanie ciśnienia oka

Tonometria bezkontaktowa (bezdotykowa) do spłaszczenia rogówki wykorzystuje podmuch powietrza. Jest to badanie bezkontaktowe i nie wymaga uprzedniego zakrapiania i znieczulenia rogówki.

Badanie jest szybkie, bezbolesne i w pełni komfortowe dla pacjenta.

SOCZEWKI KONTAKTOWE- DOBÓR

Pierwszym krokiem przed jakimkolwiek rozpoczęciem badania jest wywiad. Specjalista dowie się jakie są Twoje potrzeby, postara się już wstępnie dopasować typ soczewek do twojego stylu życia i potrzeb. Na tym etapie warto opowiedzieć wszystko to, o czym specjalista powinien wiedzieć

Krok DRUGI Badanie wzroku

LEKARZ zaprasza na badanie wzroku, wykonywane za pomocą foroptera lub kasety szkieł próbnych. Za pośrednictwem różnych testów sprawdza dokładnie parametry wady wzroku, bazując na tym co odpowiada mu pacjent. Takie badanie wzroku trwa zazwyczaj 15 minut.

Jeżeli wada wzroku będzie wymagała soczewek torycznych- dla korekcji astygmatyzmu, soczewki są zamawiane – przymierza się je mna następnej wizycie. Jeżeli natomiast pacjent posiada prostą, sferyczną wadę wzroku, to przymierzanie odbędzie się natychmiast.

Specjalista pierwsze soczewki zaaplikuje pacjentowi lub od razu poprosi go o założenie soczewek samodzielnie przeprowadzając przy tym naukę zakładania. Nie przejmuj się, jak nie uda się za pierwszym, drugim czy nawet trzecim razem. Specjalista jest po to, by nauczyć Cię zakładać i cierpliwie czekać.

Po założeniu zostanie zbadana ostrość widzenia w soczewkach kontaktowych. Pełna ostrość pojawi się już po chwili, a proces adaptacji do soczewek trwa kilka godzin do 2-3 dni. Następnie specjalista oceni ułożenie soczewek na oczach – czy soczewki leżą centralnie na rogówce, czy ruchomość jest odpowiednia, a dopasowanie optymalne. Dla soczewek torycznych bardzo ważna jest ocena rotacji soczewki.

Kolejnym krokiem jest nauka zdejmowania soczewek. Pacjent samodzielnie zdejmuje soczewki kontaktowe ucząc się przy tym techniki ściągania soczewki.

Jeżeli wszystko jest w porządku, to pacjent otrzymuje soczewki do domu i testuje je w „normalnych” warunkach.

Po pełnym dopasowaniu soczewek kontaktowych pacjent otrzyma receptę, na której są zapisane parametry soczewek kontaktowych oraz pełna nazwa dopasowanych soczewek kontaktowych. Należy użytkować tylko te soczewki kontaktowe, które zapisał specjalista. Wszelkie zmiany soczewek na inne powinny być dokonywane także pod nadzorem specjalisty.