Wada wzroku a prawo jazdy

Jakie warunki musi spełnić kierowca ze słabym wzrokiem

Kierowca musi jeździć w okularach korekcyjnych lub soczewkach, ważne jest aby było to wpisane w dokumentach. Kierowca z wadą wzroku ma wydawane prawo jazdy na mniejszy okres czasu, prawa jazdy dla osób ze słabym wzrokiem są wydawane na maksymalnie 10 lat. Po upływie ustalonego czasu musimy udać się na ponowne badania gdzie lekarz stwierdził, że dalej możemy prowadzić pojazd. Następnie możemy ponownie złożyć wniosek o nowy dokument. 

Wezwanie na badanie wzroku 

Możemy zostać wezwani do ponownego wykonania badań, dzieje się to wtedy kiedy braliśmy udział w jakimś wypadku lub stłuczce, takie dane są przekazywane przez policję w obawie o pogorszeniu stanu zdrowia. 

Osoby które straciły wzrok na jedno oko 

Osoby jednookie mogą prowadzić samochód , jednak konieczne jest aby spełniły kilka warunków. W przypadku osoby jednookiej prawo jazdy może zdawać dopiero w wieku 20 lat oraz musi minąć rok od momentu utraty wzroku w jednym oku. Przede wszystkim musimy wziąć udział w badaniach okulistyczny gdzie specjalista sprawdzi czy jesteśmy w stanie kierować pojazdem. Osoby widzące na jedno oko muszą mieć odpowiednia sprawność oka powinna ona wynosić minimalnie 0,8 bez korekty