Badanie ciśnienia oka

Badanie ciśnienia oka jest bezkontaktowe i nie wymaga uprzedniego zakrapiania i znieczulenia rogówki.

Badanie jest szybkie, bezbolesne i w pełni komfortowe dla pacjenta.

Tonometria bezkontaktowa (bezdotykowa) do pomiaru rogówki wykorzystuje podmuch powietrza wytwarzanego przez urządzenie.

Podwyższone ciśnienie gałki ocznej to jeden z symptomów jaskry, która jeśli jest wykryta na wczesnym etapie pozwala zatrzymać postęp choroby.

Lekarz dokonuje oceny ciśnienia śródgałkowego z odczytu urządzenia pomiarowego, należy jednak pamiętać o tym, że charakteryzuje się one dobową zmiennością, osiągając najwyższe wartości z samego rana dlatego zaleca się badanie wzroku w środku dnia.

Przy zdecydowanym nadciśnieniu wymaga się dalszej oceny i szczegółowego zbadania kąta przesączania za pomocą Tomografu komputerowego OCT.

Przyczyn wystąpienia podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej może być wiele, czasami poza stanem zapalnym oka, jaskrą czy zespołem pseudoeksfoliacji wpływ na ciśnienie mogą mieć niektóre leki przyjmowane przez pacjenta na inne dolegliwości.

Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia oka?

W przypadku hipotonii jak i nadciśnienia możemy wyróżnić charakterystyczne objawy.

U pacjentów u których występuje zbyt niskie ciśnienie śródgałkowe spowodowane zanikiem gałki ocznej

występuje ból oka w połączeniu z zaburzeniami widzenia polegającymi na zamgleniu widzianego obrazu.

Zdarza się że przy tych objawach pacjenci mylą je ze schorzeniem jakim jest zaćma.

Wysokie ciśnienie zaś objawiać się może silnymi bólami głowy towarzyszącymi bólowi oka i podobnie jak w przypadku hipotonii pacjent ma zaburzenie widzenia i rozmazany obraz.

W przypadku nieznacznie podwyższonych wartości ciśnienia symptomy te mogą być początkowe niezauważalne i bezobjawowe, a pacjent przyzwyczaja się do stopniowego pogarszania się wzroku.

Nie należy lekceważyć niepokojących i stopniowych zmian, najlepiej badać swój wzrok i kontrolować sytuację raz na rok, a przynajmniej raz na 2-3 lata.

Konsultacje lekarza specjalisty który posiada ogromne doświadczenie i lata praktyki z pewnością są najbardziej wymierne i wiarygodne.

Nasi lekarze do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, a każdy pacjent jest inny.

Opisywane w internecie schorzenia i objawy często nie przekładają się na sytuację indywidualną pacjentów i nie powinny być traktowane jako nabywanie wiedzy ze względu na którą można bagatelizować swój stan zdrowia.