BADANIE DNA OKA

Badanie dna oka – jak przebiega?

Badanie dna oka inaczej nazywane również Oftalmoskopią lub fundoskopią – badanie które przeprowadzane jest przez lekarza okulistę za pomocą oftalmoskopu.

Dzięki temu badaniu lekarz okulista jest w stanie zdiagnozować wiele różnych ogólnoustrojowych zaburzeń między innymi takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy miażdżyca.

Po za tym oftalmoskopia umożliwia również rozpoznanie nieprawidłowości w budowie, strukturze i funkcjonowaniu siatkówki, a także błony naczyniowej i nerwu wzrokowego.

Zdarza się, że przy badaniu dna oka lekarz podaje dospojówkowo lek tropikamid który ma na celu rozszerzyć źrenice.

Podanie pacjentowi tropikamidu sprawia, że źrenica przestaje tak intensywnie reagować na światło, co jest konieczne aby odpowiednio wykonać badanie.

Lekarz przy badaniu obserwuje obwodowe części dna oka ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się tam żył i tętnic.

Dzięki dokładnemu zbadaniu dna oka przez doświadczonego lekarza okulistę u pacjentów częściej wykrywa się zaburzenia narządu wzroku ponieważ są to jedne z najdokładniejszych badań.

Następnym krokiem aby potwierdzić diagnozę lekarz kieruje pacjenta do pracowni tomografii komputerowej OCT, a po otrzymaniu i analizie wyniku badania ustala dalszy plan leczenia.

Badanie dna oka – co można zdiagnozować?

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, krwotoki wewnątrzgałkowe, nowotwory siatkówki, choroby nerwu wzrokowego, odwarstwienia, rozdarcia i zwyrodnienia siatkówki, zwyrodnienia dotyczące plamki żółtej, a także jaskrę i zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego.

Badanie dna oka – czy można prowadzić po nim samochód?

Jeśli podczas badania lekarz okulista podaje Ci któryś z leków tzw.medriatyków rozszerzających źrenice (tropikamid, neosynefryna), a także w przypadku atropiny u pacjenta pojawia się nadwrażliwość na światło i znaczne zaburzenia ostrości widzenia, dlatego w takich wypadkach prowadzenie pojazdów jest zabronione, gdyż może przyczynić się to do wypadku komunikacyjnego. O ile atropinę podaje się dzieciom o tyle nie powinny one jeździć na rowerze, ani obsługiwać żadnych urządzeń mechanicznych. Więcej o działaniu atropiny

W przypadku tropikamidu, który podaje się u dorosłych pacjentów działanie tego leku utrzymuje się około 3-4 godzin, dlatego jeśli masz wizytę i badanie dna oka poproś kogoś o pomoc w przypadku potrzeby dojazdu.