Jak rozumieć receptę okularową?

Chcesz zamówić okulary korekcyjne przez internet, ale nie jesteś pewien, czy dobrze wprowadzisz dane z recepty?

Recepta okularowa o której mowa posiada wiele skrótowych informacji, a w tym artykule dowiesz się co one oznaczają.

Ważne jest, aby przy podawaniu swojej wady wzroku w jakimkolwiek salonie optycznym mieć pewność, że recepta jest świeża, a badania okulistyczne były wykonane przynajmniej 3 miesiące przed zakupem okularów. Nasz wzrok może się bardzo szybko pogorszyć lub poprawić, a złe dobranie szkieł korekcyjnych może spowodować, że na własne życzenie będziemy sobie go niszczyć źle dobranymi mocami szkieł.

Poniżej zdjęcie przykładowej recepty.

Recepta okularowa – przykładowa

OP/OL

Oko prawe/Oko lewe

Dal

Oznaczenie korekcji okularowej do dali, czyli do codziennego użytku. Zapewnią Ci dobre widzenie z większych odległości.

Bliż

Oznaczenie korekcji okularowej do bliży. Takie okulary będą odpowiednie do widzenia z bliska, często nazywane są okularami ?do czytania?

Sfera

Oznacza moc soczewki okularowej, przyjmuje wartości dodatnie (?+?), ujemne (?-?) lub ?0?/PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywamy ?zerówkami?.

Cylinder

To wartość związana z korekcją astygmatyzmu. Moce cylindra mogą być dodatnie (?+?) lub ujemne (?-?). Co ważne, występują zawsze razem z wartością ?Oś?.

Jest niezbędną wartością do poprawnego rozmieszczenia soczewki okularowej w oprawie. Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a zakres jej wynosi od 0 do 180 stopni.

Pryzmat

Parametr podawany w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych i z dodatkowo podaną bazą pryzmatu.

Baza pryzmatu

Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo ? nos (?bazą do nosa?), skroń (?bazą do skroni?), góra (?bazą do góry?), dół (?bazą do dołu?).

PD

Oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartości PD mogą być różne dla jednego i drugiego oka lub takie same w zależności od symetrii twarzy. Jeśli na Twojej recepcie znajdują się dwie wartości PD ? zaznacz odpowiednie okienko podczas zakupu i wybierz dwie wartości. Rozstaw źrenic PD jest niezbędną wartością do przygotowania okularów.

Addycja

Występuje zazwyczaj w przypadku wyboru soczewek progresywnych, czyli takich, które zapewniają dobre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka. Addycja podawana jest w dioptriach i oznacza różnicę między mocą korekcji do dali i mocą korekcji do bliży. Wartość addycji dla obu oczu w przypadku okularów progresywnych zawsze jest taka sama, dlatego podczas zakupu zobaczysz tylko jedno okno do wypełnienia tej wartości.

Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem. Pamiętaj, aby wprowadzić wszystkie dane z Twojej recepty. Dopiero po wprowadzeniu kompletu danych przejdź do następnego kroku, gdzie pojawią się wszystkie możliwe soczewki okularowe dostępne dla Twojej wady.

 

źródło: https://okulary.art/jak-czytac-recepte-okularowa/

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Custom_HTML”][/siteorigin_widget]