Czym jest prezbiopia?

Czym jest prezbiopia?

Brzmi egzotycznie, a w gruncie rzeczy to zupełnie naturalny proces, związany ze starzeniem oka. Czy wiesz, że aż 98% ankietowanych Polaków 40+ zauważa u siebie trudności z wyraźnym widzeniem, szczególnie przy słabym oświetleniu? Rozmazany tekst w gazecie, słaba akomodacja oka, gorsze widzenie po zmroku ? to codzienność wszystkich, których dosięgła prezbiopia, potocznie zwana starczowzrocznością.

prezbiopia - widzenie
widzenie w okularach progresywnych

Pierwsze oznaki prezbiopii

Czujesz, że pogarsza Ci się wzrok, przez co zwykłe czynności i sytuacje z życia codziennego stają się coraz bardziej uciążliwe? Czy doświadczasz trudności w:

  • czytaniu gazety lub menu w restauracji,
  • odczytaniu wiadomości tekstowych w telefonie komórkowym,
  • pisaniu na klawiaturze komputera,
  • oglądaniu zdjęć na wyświetlaczu aparatu fotograficznego?

Wymuszają one odsuwanie od oczu obserwowanego przedmiotu, aby wyraźnie zobaczyć jego szczegóły (np. odczytać drobny tekst). W miarę upływu czasu soczewka oka staje się też mniej sprężysta, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki mniej sprawne. W efekcie oko nie jest w stanie równie dobrze widzieć przedmiotów położonych blisko i daleko. To właśnie pierwsze oznaki prezbiopii. Nie da się jej zapobiec, ale istnieje sposób, by skutecznie sobie z nią radzić. Problem rozwiązują okulary progresywne.

Wymuszają one odsuwanie od oczu obserwowanego przedmiotu, aby wyraźnie zobaczyć jego szczegóły (np. odczytać drobny tekst). W miarę upływu czasu soczewka oka staje się też mniej sprężysta, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki mniej sprawne.

W efekcie oko nie jest w stanie równie dobrze widzieć przedmiotów położonych blisko i daleko. W takiej sytuacji konieczne staje się posiadanie okularów. Jeśli już wcześniej wzrok wymagał stosowania okularów do dali, to z czasem staje się konieczne używanie drugiej pary okularów ? do prac w bliskiej odległości, takich jak czytanie, pisanie, szycie, majsterkowanie, praca na komputerze itp.

Rzut oka na fakty

  1. Prezbiopia to nie choroba ? to naturalne zmiany zachodzące z wiekiem w ludzkim oku (gdy soczewka się starzeje, traci elastyczność).
  2. Prezbiopia to proces ? stopniowo rozwija się, ewoluuje, pogłębia (najmocniej w okresie 40-55 roku życia), i nie da się jej zatrzymać.
  3. Prezbiopia jest nieuchronna ? ponieważ pojawia się u każdego wraz z wiekiem, nie zapobiegnie jej nawet najzdrowszy tryb życia.
  4. Prezbiopia może być uciążliwa ? wprowadza dyskomfort, przeszkadza w najprostszych czynnościach.
  5. Prezbiopia to już nie problem ? odkąd stworzono szkła progresywne, można żyć tak, jakby jej nie było. Szkła progresywne to obecnie najlepsza odpowiedź technologii optycznej na prezbiopię. Dowiedz się o nich więcej i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Źródło: https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii/