Pachymetria to inaczej badanie grubości rogówki oka. Pomaga ono określić rzeczywisty poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pachymetria jest bardzo ważnym badaniem m.in. w diagnostyce jaskry. Wykonać ją można w Art Optyk Tychy. Pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki, to jedno z podstawowych badań w diagnostyce jaskry. Wykonuje się je u pacjentów w celu określenia rzeczywistych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może być ono bowiem mylnie zawyżone lub zaniżone z powodu niestandardowych wartości grubości rogówki u poszczególnych pacjentów.
Wskazania
Badanie grubości rogówki wykonuje się u pacjentów:
- z podejrzeniem jaskry,
- z podejrzeniem nadciśnienia ocznego,
- przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie rogówki,
- z podejrzeniem stożka rogówki i innych schorzeń rogówki.
Obecnie badanie najczęściej jest wykonywane w oparciu o pomiary optyczne. Dzięki temu jest badaniem nieinwazyjnym i można je wykonywać tak często, jak tylko jest to potrzebne.
Przeciwwskazania
Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań co do badania pachymetrii oka. Można je wykonywać u osób młodszych i starszych, kobiet w ciąży, seniorów, a nawet współpracujących kilkulatków. Oczywiście dla pełni bezpieczeństwa należy wcześniej poinformować personel o przebytych urazach i chorobach oczu, ewentualnych operacjach, uczuleniach na składniki kropel do oczu itp.
Badanie grubości rogówki
jak się przygotować?
Nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o przygotowanie do pachymetrii. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, przyjmować leki, może być ono wykonane o każdej porze dnia. Do badania należy przystąpić bez okularów oraz soczewek kontaktowych. Warto mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną.
Normy i przebieg
Badanie grubości rogówki wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego pachymetrem z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: bezkontaktowej – optycznej lub kontaktowej -ultrasonograficznej. W przypadku częściej wykorzystywanej metody optycznej, pomiar jest całkowicie bezinwazyjny, dokonywany przez odpowiednie, stacjonarne urządzenie, w pozycji siedzącej pacjenta. Urządzenia te zazwyczaj wykonują jednoczesny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezkontaktową air- puff podając skorygowany wynik. Natomiast przed wykonaniem kontaktowej pachymetri ultrasonograficznej do oczu aplikowane są krople znieczulające. Wykonujący badanie lekarz przykłada do każdego z oczu specjalną głowicę, która kilkukrotnie mierzy grubość rogówki. Badanie można wykonać w każdej pozycji ciała pacjenta, a co za tym idzie, również u małych dzieci. Wyniki pachymetrii dostępne są natychmiast, często razem z wyliczoną dla każdego oka ostateczną wartością ciśnienia wewnątrzgałkowego. Prawidłowa grubość rogówki (w centralnej części – grubość rogówki zwiększa się bowiem ku obwodowi) wynosi 545 μm (+/- 40 μm).
Pachymetria – badanie na dwa sposoby
1. Pachymetria dotykowa jest wykonywana po uprzednim znieczuleniu gałki ocznej. Lekarz zakrapla oczy pacjenta specjalnym preparatem, by zniwelować dyskomfort. Następnie przykłada płaską końcówkę specjalistycznego urządzenia, wywołując delikatny nacisk. Trwa to zaledwie kilka sekund, a wynik badania uzyskujemy natychmiast.
2. Pachymetria bezdotykowa jest wykonywana bezkontaktowo, dlatego nie trzeba znieczulać oczu. Pacjent poddany badaniu grubości rogówki siada przed urządzeniem, opierając czoło i brodę na podpórce. Przez kilka sekund trzeba powstrzymać się od wszelkich ruchów i mrugania. W tym czasie mogą być widoczne błyski generowane przez urządzenie pomiarowe. Wyniki pachymetrii bezdotykowej także znamy od razu.
Pachymetria – tabela
Tabela pachymetrii, czyli normy określające prawidłową grubość rogówki, nie są jednakowe na całym świecie. Dla mieszkańców Europy (i ogólnie u osób rasy białej) normą pachymetrii będzie wynik 545 μm z tolerancją ± 40 μm (mikrometry). U osób czarnoskórych rogówka jest nieco cieńsza, zaś u ludzi rasy żółtej jest grubsza. Należy pamiętać, że grubość rogówki nie jest identyczna w każdym punkcie. Rogówka jest najcieńsza w punkcie centralnym oka, a na obrzeżach nieco grubsza.
Normy pachymetrii:
w punkcie najcieńszym między 500 a 600 μm (0,5 – 0,6 mm)
na peryferiach rogówki między 600 do 800 μm (0,6 – 0,8 mm)
Kiedy konieczne jest wykonanie pachymetrii?
Jest to ważne badanie diagnostyczne, które powinno być wykonywane u osób, u których rozpoznano jaskrę, jak i u tych, u których istnieje podejrzenie jaskry. Badanie polecane jest również osobom, u których zdiagnozowano nadciśnienie oczne. Osoby, które mają grubszą rogówkę, mogą mieć wyższe ciśnienie, co nie jest niebezpieczne. Natomiast osoby mające cienką rogówkę często mają zaniżone ciśnienie śródgałkowe. Różnice w grubości rogówki wpływają jednak na pomiar ciśnienia sródgałkowego, dlatego u tych osób najbardziej precyzyjną metodą pomiaru jest pachymetria. Poza wcześniej wspomnianymi wskazaniami pachymetrię wykonuje się również przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce oraz w diagnostyce stożka rogówki i innych schorzeń rogówki (w ramach badań uzupełniających).
Przygotowanie do badania
Pachymetria należy do badań, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Grubość rogówki może być zmierzona o dowolnej porze dnia, można przedtem normalnie jeść i pić. Do pachymetrii nie jest potrzebne rozszerzenie źrenic, dzięki czemu po badaniu można wrócić do zwykłych zajęć, prowadzić samochód i pracować przy komputerze. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać przed badaniem, to ściągnięcie soczewek kontaktowych, jeśli takowe nosimy. Skonsultuj ze swoim okulistą na ile wcześniej należy je ściągnąć. Prawdopodobnie lekarz zasugeruje 2 godziny przed pachymetrią.
Jak wygląda badanie?
Pachymetrię można wykonać za pomocą dwóch metod – dotykowej i bezdotykowej. Pachymetria dotykowa wykonywana jest za pomocą pachymetrów ultradźwiękowych. Badanie wymaga kontaktu końcówki aparatu z rogówką pacjenta. Badanie jest bezbolesne, ponieważ rogówka pacjenta zostaje wcześniej znieczulona za pomocą kropli. Podczas badania wykonywanych jest kilka pomiarów centralnej grubości rogówki. Wyniki są uśredniane. Pozwala to na odczytanie oraz naniesienie odpowiedniej poprawki na wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pachymetria bezdotykowa wykonywana jest przy użyciu laserowej tomografii rogówki. Umożliwia ono pomiar grubości rogówki w jej centralnym punkcie oraz sporządzenie mapy grubości całej rogówki. Daje również możliwość oceny rogówki pod kątem nieprawidłowości w jej budowie. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak kontaktu aparatu z rogówką, co ogranicza ryzyko infekcji i nieprzyjemne doznania. Należy pamiętać, że nie można stosować zamiennie wyników przeprowadzonych obiema metodami. Mogą między nimi występować różnice wynikające z zastosowania poprawek wyliczonych dla określonej metody pomiarowej. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Trwa około 3 minut i wykonywane jest przez okulistę.