Łzawienie oczu przyczyny i sposoby leczenia

Łzawienie oczu jest ogólno występującym problemem i uciążliwą dolegliwością dużej grupy społecznej zarówno młodszej jak i tej starszej.

Nie zawsze jest oznaką choroby często występuje przez czynniki zewnętrzne takie jak na przykład łzawienie wywołane krojeniem cebuli, narażenie oczu na silny wiatr czy patrzenie w słońce bez okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych z powłoką blokującą promienie UV. 

Łzawienie jest również częstą dolegliwością u alergików.

fot:Pixabay

Przyczyny łzawienia oczu

Najczęstszym powodem łzawienia jest reakcja odruchowa na skutek np: cebuli czy piasku który wpada nam do oczu. Kiedy wiatr wieje nam prosto w oczy bądź spojrzymy prosto w słońce lub zbyt jasny obiekt również poskutkuje to łzawieniem. 

Częstą przyczyną również jest podrażnienie rogówki nawet lekkie otarcie może powodować łzawienie. Podrażnienie rogówki może być również wywołane przez zapalenie spojówki.

Alergie są kolejna przyczyną łzawienia Alergeny takie jak pyłki trawy czy kurzy drażnią nasze oczy powodując w ten sposób swędzenie,pieczenie zaczerwienienie oraz wysuszenie naszych oczu.

Przyczynami również mogą być choroby czy nadmierna suchość oczu występująca najczęściej w zespole suchego oka. 

Jak leczyć łzawienie oczu? 

Leczenie łzawienia jest zależne od przyczyny naszego problemu. Odruchowe łzawienie można złagodzić zakładając okulary przeciwsłoneczne podczas wiatru czy słońca która zasłonią nasze oczy. 

W przypadku alergii powinniśmy stosować leki miejscowe takie jak np sól fizjologiczna. 

Jeżeli przyczyna jest zespół suchego oka powinniśmy stosować preparat typu ?sztuczne łzy?, dzięki temu samodzielnie będziemy w stanie zadbać o zdrowie naszych oczu.

Gdyby przyczyną łzawienia oczu były problemy zdrowotne powinniśmy koniecznie udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu i ustaleniu planu leczenia.

Zobacz także: