Retinopatia cukrzycowa

1.Retinopatia cukrzycowa czym jest ?

Retinopatia cukrzycowa – to schorzenie polegające na uszkodzeniach w naczyniach krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka, wynikających z występującej u pacjenta cukrzycy typu 1, a także w przybliżeniu u około 60% cukrzyków typu 2-iego. Dodatkowo Pacjentom chorującym na cukrzycę znacznie wcześniej i częściej wykrywa się Zaćmę niż u osób zdrowych. Często możemy się również spotkać z nazewnictwem takim jak makulopatia cukrzycowa, gdyż lekarze różnie określają zdiagnozowane schorzenie. Retinopatia dotyczy obszaru całej siatkówki, a makulopatia konkretnie obszaru plamki żółtej. Dzięki nowoczesnej technologii obrazowania komputerowego – OCT można zbadać obszary siatkówki z dużo większą dokładnością. Jednak może prowadzić do jeszcze innych schorzeń, które w połączeniu z cukrzycą okazują się bardzo trudne do wyleczenia.

2.Przyczyny, rodzaje retinopatii i powikłania.

Jak sama nazwa wskazuje retinopatia cukrzycowa wynika z cukrzycy i jest jej główną przyczyną. Następuje ona w momencie kiedy wysoki poziom glukozy we krwi lub wysokie ciśnienie tętnicze zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W procesie tym dochodzi do pogrubienia błony gałki ocznej co skutkuje zablokowaniem przepływu płynów do i z siatkówki. Kiedy komórki siatkówki zostaną uszkodzone zaczną wydzielać substancje, które sprawiają że samoistnie tworzą się nowe naczynia krwionośne, posiadające większą tendencję do pękania i krwawień.

Wyróżnia się retinopatię:

  • nieproliferacyjną – wiąże się z najmniejszą liczbą powikłań, musi być monitorowana, gdyż z czasem może przekształcać się w retinopatię proliferacyjną
  • przedproliferacyjną – pojawia się obrzęk i krwawienie siatkówki, w związku z tym występują zaburzenia widzenia
  • proliferacyjną – obraz widziany przez chorego jest nieostry, jeśli wystąpi gwałtowne krwawienie siatkówki może dojść nawet do gwałtownej utraty wzroku!

Główne powikłania przy retinopatii cukrzycowej:

  • krwotok do ciała szklistego, który powoduje, że w polu widzenia mamy plamki. Zdarza się, że krew zajmuje całą gałkę oczną,
  • jaskra neowaskularyzacyjna, która może całkowicie uszkodzić wzrok lub powodować ślepotę,
  • odwarstwienie siatkówki spowodowane tkanką bliznowatą, która tworzy się na dnie oka.

3.Objawy retinopatii cukrzycowej

Często retinopatia przebiega bez wyraźnych objawów – nie pojawiają się problemy z widzeniem, ani dolegliwości bólowe. W polu widzenia pojawia się jednak ciemna plamka, która jeśli nie wchłonie się samoistnie to nadaje się do zabiegu laseroterapii mikropulsowej, która wspomoże proces odpływu cieczy wodnistej przez zamknięty kąt przesączania. Retinopatia cukrzycowa to dolegliwość, która znacznie upośledza widzenie, a zignorowana może powodować nawet utratę wzroku.

Zdarza się jednak, że pacjenci skarżą się na:

  • gorsze widzenie w ciemności,
  • słabą ostrość widzenie,
  • dłuższy czas przystosowywania się oka do widzenia w jasnych pomieszczeniach,
  • obrzęk siatkówki (w okolicy plamki żółtej na dnie oka).

Tomografia OCT 3D z opisem lekarza specjalisty Badanie 100 zł 
Angiografia komputerowa ANGIO OCT Badanie 200zł

4.Diagnostyka CSR

Pacjenci, którzy udają się do lekarza z objawami retinopatii cukrzycowej kierowani się do okulisty. W naszej poradni okulistycznej posiadamy wszystkie potrzebne narzędzia do tego aby odpowiednio zdiagnozować schorzenie. W jego rozpoznawaniu stosuję się angiografię komputerową, która pokazuje jak bardzo rozwinięta jest choroba. Ponadto badaniem OCT sprawdzamy czy u pacjenta występuje obrzęk plamki. Aby dokładnie i precyzyjnie postawić diagnozę lekarz wykonuje również badanie dna oka, które polega na ocenie tylnego odcinka.

5.Leczenie retinopatii cukrzycowej

Dla pacjentów cierpiących na retinopatię cukrzycową proliferacyjną ratunkiem może okazać się leczenie laserem mikropulsowym. Dzięki zabiegowi laserowania krótkimi impaktami patologiczne naczynia krwionośne mają szansę się zregenerować,a przede wszystkim zabieg zapobiega dalszemu upośledzeniu się narządu wzroku czyli rozwojowi schorzenia. Pacjent z łagodną odmianą retinopatii musi być często kontrolowany, aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia. Jeśli nastąpi o obrzęk plamki żółtej należy zastanowić się nad sposobem i strategią dalszego leczenia. Laser oraz iniekcje(zastrzyki) doszklistkowe to metody mało inwazyjne, a w przypadku laserów mikropulsowych, takich jak występuje w naszej poradni, zabieg jest praktycznie bezinwazyjny. Dziś działania niepożądane agresywnej fotokoagulacji czerwoną wiązką lasera udało się zmniejszyć, dzięki korzystaniu z nowoczesnych laserów mikropulsowych pracujących w podprogowych parametrach.

6.Profilaktyka

Jeśli chorujesz na cukrzycę, odwiedzaj również okulistę przynajmniej raz do roku. Zapisz się na badanie dna oka, żeby kontrolować ewentualne zmiany. Jest to ważne, bo wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej zwiększa skuteczność leczenia. Okulista może również wykonać inne badanie - Angiografię OCT(komputerową).Polega to na bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniu komputerowym gałki ocznej, które sprawdza ukrwienie naczyń siatkówki oraz czy nie doszło do ich pęknięcia i wycieku płynu.