Cukrzycowy obrzęk plamki – DME

Cukrzycowy obrzęk plamki potocznie zwany DME (diabetic macular edema) to nagromadzenie się płynu w obrębie warstw siatkówki w skutek przecieku z mikronaczyń.

Schorzenie to łatwo zdiagnozować jest prostym, szybkim i bezbolesnym badaniem OCT za pomocą tomografii komputerowej.

Schorzenie to występuje w przebiegu retinopatii cukrzycowej która jest już przewlekłym powikłaniem mikronaczyniowym przy cukrzycy typu 1 oraz 2.

 

Cukrzycowy obrzęk plamki

to najczęstszy powód pogorszenia się centralnego widzenia, które najbardziej potrzebne nam jest kiedy czytamy,

a także kiedy nasz narząd wzroku próbuje złapać odpowiednią ostrość widzenia.

DME może powodować również światłowstręt, zmienioną wrażliwość na kontrast, męty, zaburzenia widzenia barwnego, mroczki czy też zniekształcenie obrazu.

Są to podobne objawy jak w przypadku wielu innych schorzeń takich jak Astygmatyzm, Zaćma czy Jaskra.

Dlatego celem odpowiedniej diagnozy koniecznie udaj się do lekarza specjalisty,

który dysponuje odpowiednimi urządzeniami diagnostycznymi i prawidłowo zbada problem z Twoim wzrokiem.

Schorzenie jakim jest cukrzycowy obrzęk plamki uważa się za drugą co do częstości przyczynę głębokiego i trwałego upośledzenia wzroku,

zaraz po AMD ? Age-related macular degeneration (Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

 

Często zdarza się, że to właśnie lekarz okulista jest pierwszym lekarzem, który rozpoznaje u nas cukrzycę, wykonując badanie dna oka.

Pogorszenie się jakości widzenia w przebiegu DME było wielkim problemem zarówno dla pacjenta jak i całego systemu opieki zdrowotnej.

Dlatego tak ważne było wprowadzenie do codziennej praktyki klinicznej najnowszych metod leczenia.

Między innymi iniekcji doszklistkowych Lucentisu, który dość późno został zarejestrowany w Polsce do leczenia DME, a także zabiegów laserem mikropulsowym.

Bezpieczeństwo oraz skuteczność Lucentisu (ranibizumab) zostały potwierdzone w badaniach klinicznych na szerokim gronie pacjentów z pogorszeniem widzenia w przebiegu DME.

Celem zastosowania iniekcji leku, czy też zabiegu mikropulsami wykonujemy szczegółowe badanie dna oka jak i tomografię komputerową OCT.

Wykonujemy też Angiografię komputerową, która obrazuje szczegółowo struktury naczyniowe oka oraz poszczególne warstwy siatkówki.

 

W Polsce szacuje się, że 25% osób chorujących na cukrzyce wcale o tym nie wie.

Według danych Ministerstwa zdrowia prognozy przewidują, że w przeciągu najbliższych 15-20 latach liczba chorych na cukrzycę się podwoi, a obecnie szacuje się, że choruje na nią ponad 3 mln osób.

Zagrożenie wystąpienia cukrzycowego obrzęku plamki u chorych na cukrzycę szacuje się na 14% tj. u około 450 tysięcy osób.

Wynika z tego, że średnio co 13 Polak cierpi na cukrzycę, dlatego zachęcamy do wizyt kontrolnych u diabetologów, a także kontrolowania swojego wzroku u lekarza okulisty.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

TOMOGRAF OCT 3D

z opisem lekarza specjalisty

BADANIE 100ZŁ

ANGIOGRAFIA KOMPUTEROWA

ANGIO OCT

BADANIE 200ZŁ