Tomografia OCT – Nowoczesna Diagnostyka dla Zdrowia Twoich Oczu

Tomografia OCT – Nowoczesna Diagnostyka dla Zdrowia Twoich Oczu

 

Badanie OCT (optyczna koherentna tomografia dna oka) to narzędzie diagnostyczne powszechnie stosowane we współczesnej okulistyce. Jest przydatne na przykład w diagnostyce chorób siatkówki. Do przeprowadzenia tego specjalistycznego badania służy tomograf siatkówkowy.

Jakie zmiany w obrębie dna oka pozwala wykryć OCT gałki ocznej? Jak się przygotować do badania?


Na czym polega badanie OCT oka? Informacje dla Pacjenta




Badanie OCT pozwala przede wszystkim na ocenę narządu wzroku jako powtarzalny pomiar grubości siatkówki. Jest zaliczany do grupy badań obrazowych i wykonuje je lekarz okulista. Następnie specjalne urządzenie umożliwia specjaliście sprawdzenie przedniej i tylnej części gałki oka i plamki żółtej.

Optyczna koherentna tomografia dna oka to metoda diagnostyczna, która jest przede wszystkim znacznie bardziej precyzyjna niż na przykład inwazyjna angiografia. Następnie warto podkreślić, że urządzenie OCT nie emituje szkodliwego promieniowania. Jak dokładnie wygląda to badanie oczu? Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, opierając brodę na podpórce i patrzy w soczewkę. W trakcie tomografii proszony jest o spoglądanie w określone miejsce, a specjalista obserwuje na ekranie strukturę oka. Niekiedy lekarz dodatkowo podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Dlatego po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Innymi słowy przybądź do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu. Ile trwa ta procedura? Od kilku do kilkunastu minut. Jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna. Wyniki badania okulistycznego OCT oka są bardzo dokładne i pozwalają na rozpoznanie wielu jednostek chorobowych.




Jak przygotować się do badania OCT?

Optyczna koherentna tomografia oka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Gdyż jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach lekarz okulista może dodatkowo podjąć decyzję o podaniu kropli rozszerzających źrenice, by uzyskać dokładniejsze zdjęcie.

Interpretacja wyników badania OCT oka

Interpretacją wyników badania OCT zajmuje się lekarz. Nie zalecamy samodzielnej próby odczytu danych, gdyż jest to dość skomplikowane (potrzeba tu doświadczenia i wiedzy). 

Pamiętaj, że nieprawidłowe wyniki badania OCT nie zawsze są oznaką choroby! W Klinice Optegra zapewniamy Pacjentom kompleksową diagnostykę chorób narządu wzroku. Zapraszamy do wykonania badania OCT oka i konsultacji z naszymi specjalistami w jednym z oddziałów.




Kiedy wykonać badanie OCT oka?

Rozważ konsultację okulistyczną i poddanie się badaniu OCT, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak np.:

    • ból gałki ocznej,
    • wytrzeszcz oczu,
    • nawracające migreny,
    • zaburzenia widzenia,
    • ucisk na gałkę oczną.

Badanie OCT powinno być wykonywane przede wszystkim regularnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą (jako element działań chroniących przed utratą wzroku). O tomografii dna oka powinni pamiętać także Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, wysoką krótkowzrocznością i innymi wadami refrakcji. Wskazaniem do angio-OCT jest też III trymestr ciąży (dotyczy kobiet z dużymi wadami wzroku). Badanie może być też wykonane profilaktycznie u seniorów, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju jaskry. Optyczna koherentna tomografia oka może być przeprowadzona u osób w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie istnieją zasadnicze przeciwwskazania do OCT oka. Badanie okulistyczne można też wielokrotnie powtarzać.


Co wykrywa badanie OCT? Jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej

Badanie OCT jest przydatne w diagnostyce wielu schorzeń i wdrożyć skuteczne metody leczenia. Umożliwia specjaliście monitorowanie parametrów tarczy nerwu wzrokowego i analizę grubości włókien nerwowych oraz zwojowych siatkówki. Tomografia pozwala wykryć:

    • zmiany jaskrowe,
    • zmiany grubości siatkówki,
    • obrzęk plamki,
    • zwłóknienie przedplamkowe,
    • nowotwory,
    • zmiany cukrzycowe w plamce żółtej,
    • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Dzięki OCT można rozpoznać też znamiona naczyniówki, wrodzony przerost nabłonka barwnikowego i blizny siatkówki, do jakich zwykle dochodzi po przebytym zapaleniu na tle toksoplazmozy.




Podsumowanie blogu ,,Tomografia OCT - Nowoczesna Diagnostyka dla Zdrowia Twoich Oczu''

Tomografia OCT jest kolejnym przełomem w dziedzinie optycznej która ma ułatwić zapobieganie lub leczenie we wczesnym stadium potencjalnych chorób lub urazów oczu. Jako profesjonalny optyk dbamy o zdrowy wzrok każdego naszego pacjenta nie zależnie od wieku. Gdyż każdy z nas zasługuje na cieszenie się pięknem świata jak  najdłużej. Dlatego już dziś odwiedź nas osobiście lub umów się na wizytę przez naszą stronę internetową.

W Art Optyk Tychy pomożemy Ci zadbać o swój wzrok w każdym wieku. Dlatego zachęcamy do profilaktycznych wizyt w celu przebadani swoich oczu. Jako placówka posiadamy wsparcie NFZ.

Artykuł został przygotowany na potrzeby informacyjne. Dlatego jeśli któraś z części tekstu jest według Ciebie nie aktualna lub może wprowadzać w błąd daj nam proszę znać tutaj.